نور درمانی و بررسی اثرات آن بر روی درمان اختلال افسردگی

نور درمانی و بررسی اثرات آن بر روی درمان اختلال افسردگی

یکی از متدهای درمانی برای اختلال افسردگی به ویژه افسردگی فصلی (SAD) نور درمانی است که بسیار ارزان و قابل دسترس می باشد، ما در این قسمت از پایگاه دانش برنا اندیشان تصمیم داریم تا مقاله ای با عنوان نور درمانی و بررسی اثرات آن بر روی درمان اختلال افسردگی را مورد مطالعه و بررسی قرار دهیم. پس اگر شما هم علاقه مند به یادگیری نور درمانی برای درمان علائم افسردگی هستید تا انتهای مقاله با گروه علمی تخصصی برنا اندیشان همراه باشید.

نور درمانی و بررسی اثرات آن بر روی درمان اختلال افسردگی

نور درمانی که به عنوان فتوتراپی نیز شناخته می شود، درمانی است که برای درمان انواع شرایط بهداشت روان استفاده می شود. در درجه اول برای درمان نوع متفاوتی از افسردگی به نام اختلال عاطفی فصلی (SAD) استفاده می شود که به عنوان افسردگی زمستانی یا افسردگی فصلی نیز شناخته می شود.

نور درمانی چیست و آیا برای شما مناسب است؟

نور درمانی همچنین ممکن است به عنوان درمانی برای انواع دیگر افسردگی، اختلالات خواب یا سایر شرایط مفید باشد.

چه چیزهایی را باید بدانیم

از آنجا که در دهه 1980 نور درمانی به عنوان یک درمان شناخته شده است، نور درمانی یک درمان خط اول برای SAD است که زیرمجموعه ای از افسردگی است و زنان را بیشتر از مردان تحت تأثیر قرار می دهد و از سالهای نوجوانی از طریق یائسگی اتفاق می افتد.

بی حالی، افزایش وزن، بی علاقگی به معاشرت، تمرکز ضعیف و احساس ناراحتی، تحریک پذیری و آشفتگی از علائم رایج این بیماری است.

هیچ کس به طور قطعی نمی داند چرا SAD رخ می دهد اما به نظر می رسد با سیستم تولید مثل زنان، انواع هورمون ها و کاهش نور خورشید در ارتباط است.

محققان معتقدند که این وضعیت در اثر عدم قرار گرفتن در معرض نور طبیعی در روزهای کوتاه تر و تاریک پاییز یا زمستان ایجاد می شود و علائم به دنبال یک الگوی فصلی سالانه است.

این کاهش قرار گرفتن در معرض نور خورشید برخی از افراد را تحت تأثیر شدیدتری نسبت به دیگران قرار می دهد و باعث افسردگی می شود.

نور درمانی چگونه کار می کند

استفاده از نور درمانی آسان است. فقط یک جعبه یا لامپ نور درمانی لازم است که آن را به سادگی وصل کنید، روشن کرده و به اندازه کافی نزدیک بنشینید تا چشم و پوست شما بتواند نور را برای مدت زمان مشخصی جذب کند. این ماشین ها معمولاً از نورهای فلورسنت روی یک پایه بازتابنده فلزی با یک صفحه پلاستیکی در بالا تشکیل می شوند تا نور را پخش کنند و اشعه ماورا بنفش مضر (UV) را فیلتر کنند.

در طول کل جلسه نباید مستقیماً به دستگاه نگاه کنید زیرا این امر می تواند به چشم شما آسیب برساند. در عوض، هدف این است که چشمان شما به طور غیر مستقیم نور را بگیرد. به طور معمول باید هدف شما این باشد که یک و نیم و دو فوت از جعبه سبک فاصله داشته باشید تا بیشترین سود را ببرید.

این ماشین ها نور مهمی را ایجاد می کنند که آفتاب در فضای باز را شبیه سازی می کند، باعث افزایش ملاتونین، سروتونین و ویتامین D می شود. اگر SAD دارید درمان را از اوایل پاییز شروع کنید و در طول زمستان ادامه می دهید و در اواخر ماه های بهار و تابستان استراحت کنید.

محققان کاملاً مطمئن نیستند که نور درمانی چگونه یا چرا کار می کند اما مطالعات نشان می دهد که این درمان علائم بسیاری از افراد را تسکین می دهد.برای مطالعه بیشتر حتماً مقاله تاثیر نور خورشید بر سلامتی را مطالعه فرمایید.

تصور می شود که قرار گرفتن در معرض نور توسط یک جعبه سبک باعث تولید سروتونین شیمیایی مغز می شود همانطور که نور طبیعی باعث آن می شود. سروتونین که غالباً هورمون احساس خوب نامیده می شود نقشی اساسی در عملکرد صحیح ذهن و بدن شما دارد و بر خلق و خو، احساسات، مهارت های حرکتی و خواب تأثیر می گذارد.

نور درمانی همچنین ملاتونین را تحریک می کند که به کنترل ریتم شبانه روزی بدن کمک می کند. به همین دلیل است که از این روش درمانی برای کمک به تنظیم چرخه خواب و بیداری برای بهبود مشکلات خواب نیز استفاده می شود.

صبح ها با استفاده از یک جعبه سبک می تواند بدن را نشانه روز بودن خود کند و شروع به شروع ساعت بدن کند. به همین ترتیب، از نور درمانی برای درمان جت لگ (به هم خوردن تنظیم ساعت بدن) نیز استفاده می شود تا به افراد کمک کند تا در یک منطقه زمانی جدید قرار بگیرند

آنچه پژوهش ها می گوید

تحقیقات نشان می دهد که سطح پایین سروتونین با افسردگی ارتباط دارد و نور درمانی یک درمان موثر است. در حقیقت مزایا اغلب فقط پس از یک جلسه مشاهده می شوند که معمولاً از 15 تا 60 دقیقه طول می کشد.

یک مطالعه نشان داد که تأثیرات مثبت پس از 20 دقیقه مشاهده می شود اما مدت زمان مطلوب برای جلسات در طی چند هفته 40 دقیقه است.

پس از جلسات نور درمانی، بهبودهایی در هوشیاری، خلق و خو، انرژی، توجه، تمرکز، شادی و سایر نشانگرهای افسردگی مشاهده شده است. علاوه بر این در حالی که در حال حاضر به طور عمده برای درمان SAD فکر می شود نور درمانی به طور فزاینده ای برای درمان سایر اشکال افسردگی و اختلالات خلقی با نتایج امیدوار کننده استفاده می شود.

در حقیقت ،مطالعات نشان می دهد که نور درمانی ممکن است درمانی سریع برای انواع غیر فصلی افسردگی نیز باشد از جمله اختلال افسردگی اساسی (MDD). تحقیقات همچنین نشان داده است که استفاده از لایت باکس همراه با سایر روشهای درمانی مدیریت بهتری از علائم را به همراه دارد.

اعتقاد بر این است که هجوم نور درخشان که نور درمانی فراهم می کند مانع از کاهش خلق و خو می شود که می تواند هنگام زندگی در محیطی که فقط سطح کم نور را تأمین می کند رخ دهد.

کاربردهای نور درمانی

همانطور که در بالا ذکر شد، نور درمانی ممکن است برای درمان انواع شرایط بهداشت روان مورد استفاده قرار گیرد و اغلب اولین توصیه درمانی برای مبتلایان به SAD است. این دارو می تواند به تنهایی مورد استفاده قرار گیرد به ویژه برای کسانی که علائم خفیف تری دارند اما در صورت همراهی با گفتاردرمانی رفتار و یا اصلاح سبک زندگی (مانند ورزش و عادت های خواب مثبت) و داروها (مانند ضد افسردگی) نیز موثر است.

  • انواع اختلالات خواب
  • تنظیم برنامه کاری شیفت شب
  • زوال عقل
  • خستگی
  • تاخیر جت
  • افسردگی غیر فصلی

توجه داشته باشید که از نور درمانی می توان برای درمان انواع بیماری های پوستی مانند پسوریازیس نیز استفاده کرد. با این حال در حالی که این لامپ ها عمداً از اشعه ماورا بنفش (UV) ساطع می کنند دستگاه های نور درمانی برای شرایط سلامت روانی ساخته شده اند که باعث جلوگیری از اشعه ماورا بنفش می شوند زیرا در صورت جذب بیش از حد می توانند برای پوست و چشم مضر باشند.

فواید نور درمانی

کارآیی نور درمانی کاملاً مشخص است خصوصاً برای اختلال عاطفی فصلی. همانطور که در بالا ذکر شد درک این نکته مهم است که اگرچه نور درمانی اغلب علائم افسردگی را بهبود می بخشد اما درمانی برای SAD یا سایر بیماری ها نیست. مزایای دریافتی از افزایش نور کوتاه مدت است و باید با درمان مداوم حفظ شود.

حداقل اثرات جانبی

یکی از مزایای بزرگ استفاده از نور درمانی این است که اکثر افراد حداقل عوارض جانبی دارند در صورت وجود و بسیار کمتر از اکثر درمان های دیگر است همچنین به طور کلی استفاده از نور درمانی بسیار ایمن است و هیچ منع مصرفی با سایر درمان ها ندارد.

با این حال کسانی که دارای برخی اختلالات هستند از قبیل شرایط چشم مانند تخریب ماکولا یا پوست حساس به نور، افراد مناسبی برای این روش درمانی نیستند.

عوارض جانبی گزارش شده از نور درمانی شامل خستگی چشم، سردرد، تحریک پذیری یا حالت تهوع است. این تأثیرات سؤ معمولاً کم بوده و با خاموش شدن دستگاه یا بعد از چند روز متوقف می شوند.

دور شدن از لایت باکس یا کوتاه شدن مدت زمان درمان می تواند مشکلات جانبی را کاهش دهد. دوره طبیعی درمان با حدود 15 دقیقه شروع می شود و برای جلوگیری از عوارض جانبی از آنجا نتیجه می گیرد.

با توجه به اینکه این روش درمانی شامل دارو نمی شود برای کسانی که نمی توانند از داروهای ضد افسردگی استفاده کنند یا نمی خواهند مانند دوران بارداری گزینه ایمن تری باشد. علاوه بر این، نور درمانی روش خوبی برای تقویت یا درمان برای ایجاد آرامش بیشتر در حالی که منتظر مزایای روش های دیگر هستید شروع می شود.

نتایج سریع

نور درمانی همچنین سریعتر از سایر روشهای درمانی شروع به کار می کند اگرچه در صورت استفاده منظم از جعبه سبک، اثرات درمانی به سرعت کاهش می یابد (ظرف چند روز).

همانطور که در بالا ذکر شد برخی از افراد احساس بهبودی می کنند و به طور کلی بعد از فقط یک تا چند جلسه احساس بهتری دارند که معمولاً پس از چندین هفته استفاده مداوم، بیشترین نتیجه را می گیرند.

کم هزینه و دسترسی آسان

پس از هزینه اولیه خرید دستگاه که غالباً تحت پوشش بیمه قرار می گیرد هیچ هزینه ای برای تعمیر و نگهداری به جز برق برای تأمین انرژی لایت باکس شما وجود ندارد. لایت باکس ها محجوب بوده و اغلب بسیار قابل حمل و تنظیم هستند و از این رو بسیار راحت هستند.

بعلاوه پس از خرید در صورت لزوم به راحتی قابل استفاده هستند و درمان را به راحتی می توانید با چرخاندن کلید و نشستن در کنار نور انجام دهید.

آیا نور درمانی برای شما مناسب است؟

اگر مبتلا به SAD، انواع دیگر افسردگی یا مشکلات خواب هستید نور درمانی همراه با سایر روش های درمانی یا به تنهایی می تواند برای شما مناسب باشد.

با پزشک یا ارائه دهنده بهداشت روان خود درمورد اینکه چگونه استفاده از یک سبد کوچک می تواند برای شما مفید باشد و یا در درمان های دیگری که در حال حاضر استفاده می کنید صحبت کنید. اگر وقت و یا تمایل دارید که جلسات نور درمانی را در برنامه روزانه خود بگنجانید حتماً به آن فکر کنید.

اگر مبتلا به اختلال دو قطبی هستید بسیار مهم است که قبل از شروع نور درمانی با ارائه دهنده خدمات پزشکی خود مشورت کنید زیرا این روش درمانی می تواند باعث شیدایی شود. مطالعات نشان داده است که این می تواند یک گزینه درمانی موثر برای مبتلایان به اختلال دوقطبی باشد اگرچه تحقیقات بیشتری برای تعیین موثرترین پروتکل ها از نظر طول جلسه، فرکانس و قدرت نور لازم است.

هرکسی که نور درمانی را شروع می کند باید بر نحوه تأثیرگذاری بر روحیه و احساسات خود نظارت داشته باشد و با هر گونه نگرانی یا سوال با پزشک و یا درمانگر خود مشورت کند.

انواع دستگاه های نور درمانی

لایت باکس یا لامپ خاصی که استفاده می کنید می تواند توسط یک مشاور یا ارائه دهنده پزشکی توصیه شود یا اینکه خودتان یکی را انتخاب و خریداری کنید. گزینه های زیادی از جعبه نور درمانی و لامپ در دسترس است.

از آنجا که عوارض جانبی نگران کننده یا موارد منع مصرف وجود دارد و استفاده از دستگاه بسیار آسان است امتحان این روش درمانی به تنهایی ممکن است بی خطر باشد به خصوص اگر علائم خفیفی دارید اگرچه همیشه بهتر است ابتدا با پزشک خود مشورت کنید.

با هدف دریافت توصیه خاصی از پزشک یا ارائه دهنده بهداشت روان در مورد نوع لایت باکس از جمله شدت نور و فاصله قرار گرفتن با آن، ایمن ترین و موثرترین روش برای درمان شما خواهد بود. آنها ممکن است بتوانند مارک ها یا مدل های خاصی را که تجربه آن را دارند نیز پیشنهاد دهند.

آشنایی با انواع دستگاه های نور درمانی

نور درمانی چه فوایدی دارد

جعبه های سبک دارای اندازه ها، اشکال و قدرت های مختلف هستند. شما می توانید از میان گزینه های دیگر یکی را انتخاب کنید که شبیه چراغ میز، تبلت ایستاده یا گوی باشد. آنها در بسیاری از سبک های مختلف ساخته می شوند تا متناسب با هر سبک که شما را مجذوب می کند از آنهایی که ظاهری پزشکی یا عملی بیشتری دارند تا قطعات طراحی شده را ارائه دهند.

شدت نور

شدت جعبه سبک شما ممکن است از محصولی به محصول دیگر متفاوت باشد اما معمولاً برای SAD، توصیه می شود از دستگاهی با قدرت 10000 لوکس استفاده کنید. Lux واحد اندازه گیری است که لومن ها (خروجی نور) را در هر متر مربع اندازه گیری می کند. به عبارت دیگر مقدار لوکس قدرت نوری است که یک منبع نور در سطح یک متر مربع و یک متر از نور فاصله دارد.

برای مقایسه نور روز محیط به طور معمول از 10،000 تا 25،000 لوکس، ساعت نور خورشید از 32،000 تا 100،000 لوکس و یک روز ابری حدود 1000 لوکس را فراهم می کند. فضاهای داخلی با نور زیاد مانند بیمارستان ها ممکن است حدود 1000 لوکس داشته باشند اما نور در یک خانه معمولی حدود 150 لوکس است.

اگر از دستگاهی با شدت لوکس کمتر از 10000 استفاده می کنید ممکن است هر روز برای نشستن کنار آن بیشتر کنید تا همان کارایی را داشته باشید.

گزینه های دیگر

دستگاه های نور درمانی می توانند به شکل روکش مانند نصب شوند که روی سر پوشیده شده اند تا نور صورت را تأمین کنند. گزینه های دیگر شامل جعبه های سبکی است که با تایمر تنظیم شده اند تا شما را با طلوع خورشید مصنوعی در اتاق خواب بیدار کنند که به تدریج میزان نور اتاق را افزایش می دهد.

برخی از دستگاه ها قابل حمل هستند و به همین دلیل حمل و نقل با آنها برای مسافرت یا از محل کار آسان است. همچنین برخی از محصولات نور درمانی به طور خاص برای کودکان ساخته شده است. قیمت این محصولات از حدود 25 دلار شروع می شود و تا 200 دلار یا بیشتر می رود.

نکات

در حالی که نور درمانی یک روش درمانی نسبتاً ساده و در دسترس است روشهایی برای به حداکثر رساندن اثربخشی آن وجود دارد. پیشنهادات زیر را برای بهبود نتایج خود امتحان کنید.

نور درمانی را یک آئین صبحگاهی کنید

جلسات نور درمانی خود را برای صبح برنامه ریزی کنید. مطالعات نشان داده است که صبح زود معمولاً زمانبندی موثری است به خصوص که جلسات شب می تواند در خواب شما تداخل ایجاد کند و یا در برخی افراد بی خوابی ایجاد کند.

علاوه بر این صرف هر روز وقت زیاد (مثلاً چند ساعت) در مقابل نور، حتی اگر فقط قبل از خواب درست نباشد ممکن است خوابیدن را نیز دشوار کند.

بر روی 20 دقیقه تنظیم کنید

از جعبه سبک خود روزانه به مدت حدود 20 دقیقه (یا در صورت توصیه توسط مشاور بیشتر) استفاده کنید به طور ایده آل برای یک دوره چند هفته ای یا بیشتر برای کاهش علائم. احساس خود را بعد از جلسات هرگونه تغییر در تأثیر از مدت زمان متفاوت و همچنین زمان مناسب که می تواند خیال شما را راحت کند بدون صرف وقت اضافی توسط لایت باکس پیگیری کنید.

همانطور که در بالا ذکر شد شما نمی خواهید زمان زیادی (بیشتر از مزایای درمانی) در نور درمانی صرف کنید بنابراین احتمالاً می خواهید قرار گرفتن در معرض یک ساعت یا بیشتر در روز را محدود کنید.

گاهی اوقات ممکن است در صورت دستورالعمل درمانگر جلسه خود را چندین بار در روز بشکنید اما هدف شما این است که زمان را زیر حداکثر پیشنهادی خود نگه دارید و در عین حال جلسات را در اوایل روز انجام دهید.

همراه با سایر روشهای درمانی استفاده کنید

در حالی که بسیاری از افراد هنگام استفاده از نور درمانی خود به خود مقداری از افسردگی یا تسکین شرایط دیگر پیدا می کنند اما درمانی برای بیماری شما نیست و بعید است که همه علائم را به طور کامل برطرف کند. در عوض آن را راهی برای کاهش علائم، کمک به شما در کنار آمدن و یا تقویت هر روش درمانی یا درمانی دیگر که توسط مشاور یا پزشک پیشنهاد می شود در نظر بگیرید. پیشنهاد می شود کارگاه فعال سازی رفتار در درمان افسردگی را مشاهده فرمایید.

به دنبال نور کم UV باشید

همه محصولات نور درمانی برای پوست شما ایمن نیستند مشخصات مربوط به هر دستگاهی را که قصد خرید آن را دارید از نزدیک بخوانید. همانطور که در بالا ذکر شد حتماً یک دستگاه انتخاب کنید که نور ماورا UV بنفش کم باشد.

UV اشعه ماورا بنفش نوری است که باعث آسیب به پوست می شود (و کرم ضد آفتاب از آن محافظت می کند) بنابراین می خواهید هنگام استفاده از لایت باکس خود اطمینان از افزایش خطر ابتلا به سرطان پوست نداشته باشید.

وقت بگذارید

همانطور که در بالا ذکر شد بسیاری از افراد فقط پس از یک درمان بهبودی پیدا می کنند اما همه این کار را نمی کنند  و انتظار 100٪ تسکین ندارند. با این حال این بدان معنا نیست که نور درمانی برای شما مفید نخواهد بود یا اینکه حداقل نتایج در ابتدا با گذشت زمان قابل توجه تر نمی شوند.

در حقیقت مطالعات نشان می دهد که جلسات متوالی در طی چند هفته منجر به بهبود تدریجی نتایج می شود. بنابراین پس از فقط یک بار امتحان از نور درمانی منصرف نشوید.

سخن پایانی

نور درمانی ممکن است برای همه مناسب نباشد اما بسیاری از افراد هنگام استفاده از این وسایل تا حدودی از علائم اختلال عاطفی فصلی سایر اشکال افسردگی و مشکلات خواب رهایی می یابند.

از آنجا که نور درمانی بدون هیچ عارضه جانبی جدی همراه است و به راحتی از طریق راحتی در خانه انجام می شود این روش درمانی برای بسیاری از افراد با شرایط بهداشت روانی یک گزینه مقابله ای جذاب است.

دسته‌بندی‌ها