تحلیل روانشناختی کتاب زنان کوچک

تحلیل روانشناختی کتاب زنان کوچک

کتاب زنان کوچک از سری کتاب‌های کلاسیک است که بعد از جنگ داخلی و هنگامی که یک ناشر درخواست کرد تا کتابی چاپ شود که بتواند خوانندگان زن جوان را جذب کند منتشر گردید. لازم به ذکر است که کتاب زنان کوچک بر اساس زندگی خود لوئیزا می الکات است و این رمان بیوگرافی او و خواهرانش است که در نیوانگلند گذرانده اند.

هنگامی که رمان نوشته شد، خوانندگان زیادی به الکات و ناشران آن کتاب نامه نوشتند که فصل های کتاب را بیشتر کند و داستان را ادامه دهند. در‌واقع آن‌ها به زندگی عاشقانه دختران علاقه فراوانی داشتند و می‌خواستند بدانند که هر یک از خواهران به چه کسی ازدواج کرده است. همچنین خوانندگان بسیار کنجکاو بودند که بدانند آیا جو با لاری ازدواج می‌کند و یا این اتفاق رخ نمی دهد.

البته باید اشاره شود که خود الکات تا پایان عمرش مجرد ماند و به همین دلیل برای آنکه بتواند داستان را ادامه دهد خودش را از کتاب جدا کرد و داستانی مستقیم را به رشته تحریر درآورد و نام آن را همسران خوب گذاشت. در این حالت دیگر تجربیات خودش در داستان نبود و قسمت دوم رمان کمتر واقع‌گرایانه تر به نظر می‌رسید.

همانطور که گفته شد وقتی رمان زنان کوچک به چاپ رسید در همان بار اول بسیار محبوب شد و با اینکه چندین سال از این کتاب مشهور می‌گذرد اما باز هم خوانندگان پیر و جوان به آن علاقه دارند و از خواندن این رمان لذت می‌برند. باید اشاره شود که بیشتر طرفداران کتاب زنان کوچک خانم‌ها هستند و از داستان نوشته شده سه بار هم به عنوان یک فیلم اقتباس شده است.

لازم به ذکر است که در ابتدا کاترین هپبورن، سپس جون آلیسون و بار سوم وینونا رایدر در نقش جو مارچ ظاهر شدند. همچنین باید بدانید که از رمان زنان کوچک، نمایشنامه، اپرا و موزیکال هم اقتباس شده است. در این قسمت از برنا اندیشان تصمیم داریم تا مقاله ای کامل در خصوص بررسی رمان زنان کوچک از منظر روانشناسی را در اختیار شما افراد علاقه مند به مباحث روانشناسی قرار دهیم.

نگاهی به زندگی لوییزا می الکات

الکات در ۲۹ نوامبر سال ۱۸۳۲ در جرمن تاون پنسیلوانیا به دنیا آمد. او رمان نویسی مشهور بود که در اواخر ۱۸۰۰ رمان های پرفروش فراوانی را به رشته تحریر درآورد و اثر شاخص او یعنی زنان کوچک همچنان نیز طرفداران فراوانی دارد. الکات تا سال ۱۸۴۸ توسط پدرش آموس برونسون الکات آموزش دید و به طور غیر رسمی با دوستان خانوادگی مانند هنری دیوید ثورو، رالف والدو امرسون و تئودور پارکر تحصیل کرد.

الکات در بوستون و کنکورد ماساچوست زندگی می‌کرد و برای آنکه به خانواده اش کمک کند بین سال‌های ۱۸۵۰ تا ۱۸۶۰ در کنار سایر کارها معلمی هم انجام می‌داد. او در طول جنگ داخلی به واشنگتن دی سی رفت تا به عنوان پرستار خدمت کند. الکات از سال ۱۸۵۱ اشعار، داستان‌های کوتاه، هیجان انگیز و داستان‌های نوجوانانه را با نام مستعار فلورا فیرفیلد منتشر کرد.

روایت او از تجاربش در جنگ داخلی که طرح های بیمارستانی (۱۸۶۳) نام داشت باعث شد تا علاقه اش به نویسندگی بیشتر شود و این کار را به صورت جدی ادامه دهد. شایان ذکر است که الکات داستان‌هایی با نام های واقعی را نوشت و در سال ۱۸۶۵ قبل از اینکه سردبیر مجله‌ای دخترانه شود، سفری کوتاه به اروپا داشت.

بررسی رمان زنان کوچک از دیدگاه روانشناسی

موفقیت بزرگ زنان کوچک باعث شد تا الکات به استقلال مالی دست پیدا کند و به مرور زمان تقاضا برای کتاب‌هایش روز به روز افزایش پیدا کرد. الکات در اواخر عمرش بیشتر داستان‌هایی را به رشته تحریر در می‌آورد که شامل داستان‌های کوتاه بود و مخاطب آن‌ها را نوجوانان تشکیل می‌دادند و به طور مستقیم از زندگی خانوادگی اش نشات می گرفتند. باید اشاره شود که الکات در سال ۱۸۷۱ کتاب مردان کوچک و در سال ۱۸۸۶ کتاب پسران جو را نوشت.

بررسی کتاب زنان کوچک

در کتاب زنان کوچک می‌خوانیم که جو، مگ، بث و ایمی مارچ چهار خواهر هستند که با مادرشان در نیوانگلند زندگی می کنند. پدر آن‌ها به جنگ رفته و در سال‌های اخیر خانواده‌ ثروتش را از دست داده است. از این رو خواهران برای آنکه مخارج خانواده را تامین کنند مجبور هستند تا خیلی سخت تلاش کنند. در این بین آن‌ها با همسایه ثروتمندشان لاری دوستی صمیمانه ای را آغاز می‌کنند. در کارگاه ادبیات آمریکا به صورت کامل مفاهیم موجود را مورد بررسی قرار داده ایم.

همانطور که دختران بزرگ می‌شوند، مشکلات شخصی و چالش های اخلاقی شان هم بزرگ‌تر می‌شود. جو که قهرمان ماست باید روحیات پسرانه اش را کنترل کند و یاد بگیرد که مانند زنان رفتار کند و در عین حال برای رؤیای خودش یعنی تبدیل شدن به یک نویسنده بزرگ تلاش فراوانی کند. خواهر بزرگ خانواده مگ نام دارد که اگر می‌خواهد از قلبش فرمان ببرد باید علاقه اش به ثروت و تجملات را کنار بگذارد.

سومین خواهر بث نام دارد که بسیار خجالتی است و باید تلاش کند که از این ضعف بزرگ رها شود. در نهایت ایمی که کوچک‌ترین خواهر است باید غرور اشرافی اش را قربانی کند. شایان ذکر است که دختران در مسیر رشد شخصی مادرشان خانم مارچ را هم در کنار خود دارند.

در کتاب دوم با نام همسران خوب، مگ عاشق جان بروک می‌شود و با هم ازدواج می‌کنند و نتیجه ازدواج آن‌ها یک دوقلو است. ازدواج دیگری هم نزدیک است و در همین حال، ایمی به اروپا سفر می‌کند تا استعداد هنری اش را پرورش دهد. لاری هم به صورت جداگانه به همراه پدرش بزرگش به اروپا می‌رود. او علاقه زیادی به موسیقی دارد و در تلاش است تا جو را فراموش کند. همین‌طور که داستان ادامه پیدا می‌کند پیوندهای جدیدی شکل می‌گیرد و با ظهور و بروز عشق‌های جدی‌تر شخصیت‌ها سروسامان می‌گیرند.

تحلیل رمان زنان کوچک

در خصوص مخاطبین کتاب زنان کوچک باید اشاره شود که آن‌ها به طور کلی به دو دسته تقسیم می‌شوند. دسته اول شامل افرادی است که رمان را می‌خوانند و عاشق آن می‌شوند. به عنوان مثال زنانی که کتاب زنان کوچک را در دوران نوجوانی شان خوانده‌اند و اکنون نیز بارها آن را می‌خوانند و هر چند سال یک بار یک بار دیگر کتاب را مطالعه می‌کنند تا از تجربیات و پیروزی های خواهران مارچ لذت ببرند.

این افراد زنانی هستند که با جاه طلبی جو و طبیعت رمانتیک مگ همذات پنداری می‌کنند و هم در کنار این موضوع علاقه فراوانی به خواندن آثار ادبی فاخر دارند. شایان ذکر است که وقتی خوانندگان جدید ایجاد می‌شوند این نوع طرفداران نیز به مراتب قوی‌تر می‌شوند.

دومین گروه از مخاطبان کتاب زنان کوچک افرادی هستند که خیلی سریع عاشق رمان نمی‌شوند و حتی ممکن است داستان برایشان جالب نباشد. به هر حال، در این رمان هیچ گونه شرارت و نبرد و دعوایی وجود ندارد. البته با اینکه جو از دست ایمی عصبانی می‌شود و چند روزی او را نادیده می‌گیرد اما فقط همین تضادهای عاطفی و اخلاقی وجود دارد.

شایان ذکر است که مخاطبان گروه دوم باید در نظرشان نسبت به کتاب زنان کوچک تجدید نظر کنند. چرا که این کتاب بسیار تاثیرگذار است و بر روی ادبیات آمریکا و توسعه مرزهای رمان بزرگسالان و کتاب کودک اثر زیادی گذاشته است. شایان ذکر است که الکات با نوشتن این کتاب به ما نشان می‌دهد که مسائل انتزاعی چگونه پیش روی فیلسوفان متعالی در زندگی روزمره ظاهر می‌شوند. اگر دقت کنید متوجه می‌شوید که مردم امروز هم درگیر این موضوع هستند که بفهمند در مقابل دیگران چگونه ظاهرشان را با رفتارهای اخلاقی متعادل کنند.

در کنار درس‌های اخلاقی و روانشناسی کتاب زنان کوچک، این کتاب شامل گروهی از شخصیت‌هایی است که در هنگام خواندن کتاب ممکن است خودمان را در میان آن‌ها مشاهده کنیم. چهار خواهر مارچ دوست‌داشتنی و همدلی برانگیزند، مگ شخصیتی مسئول، مهربان و پرورش دهنده دارد. جو بسیار مستقل، جاه طلب و خلاق است و بث هم بسیار ملایم و مهربان و ایمی نیز خوش ذوق و سرزنده و البته کمی خودخواه است.

تضاد اصلی کتاب این است که خانواده مارچ با فقر و چالش های بزرگ شدن و اینکه در جهان جایگاه خودشان را پیدا کنند. شایان ذکر است که خواهران برای مقابله با چالش های زندگی همواره از یکدیگر حمایت می‌کنند و نسبت به هم فداکار هستند و از تجربیات زندگی‌شان درس‌های زیادی را یاد می‌گیرند. لازم به ذکر است که جنسیت و طبقه نقش مهمی در زنان کوچک دارد.

چرا که شخصیت‌های همواره با انتظارات و قراردادهای اجتماعی درگیر هستند. خواهران مارچ و دوستانشان هم گاهی اوقات به دلیل نقش‌های جنسیتی از سمت دیگران سرزنش می‌شوند. به همین دلیل  همواره به دنبال فرصت هایی هستند که آموزش ببینند تا خلاقیت شان رشد یابد و در نهایت به استقلال دست پیدا کنند.

آن‌ها همچنین با موانع طبقات اجتماعی مواجه هستند که این موضوع در رابطه آن‌ها با اعضای ثروتمند جامعه مشخص است. به عنوان مثال باری که نوه همسایه ثروتمند خانواده مارچ یعنی آقای لارنس است، دوست صمیمی خواهران مارچ می‌شود و عاشق جو است و در عین حال رابطه آن‌ها بسیار پیچیده است.

مهم‌ترین جنبه داستان زنان کوچک فقر خانواده است که باعث می‌شود تا تجربیات و ارزش شخصیت‌های به شکل‌های متفاوتی رشد کند. زیرا فقر باعث می‌شود تا خواهران به یکدیگر تکیه کنند و در نتیجه زندگی به آن‌ها درس‌هایی در مورد سخت کوشی و سخاوت می‌دهد و آن‌ها را تشویق می‌کند که به دنبال تحصیل و رشد شخصی باشند.

شایان ذکر است که یادگیری در کتاب زنان کوچک بسیار مهم و ارزشمند است و شخصیت‌ها همواره به دنبال گسترش درک خود از جهان و یافتن رضایت از طریق یادگیری هستند. خواهران به طور گسترده مطالعه می‌کنند و داستان و نمایشنامه می‌نویسند و در رویدادهای فرهنگی شرکت می‌کنند. با اینکه جنسیت آن‌ها باعث می‌شود تا در ادامه مسیر تحصیلات برای آن‌ها موانعی ایجاد شود اما آن‌ها امیدشان را هرگز از دست نمی‌دهند و همواره به دنبال گسترش دانش و مهارت های خودشان هستند.

لازم به ذکر است که پیام زنان کوچک چندوجهی است اما به طور کلی بر موضوعات خانواده، عشق و رشد شخصی متمرکز است. این کتاب بر اهمیت روابط خانوادگی قوی، تلاش و سخت کوشی و از خودگذشتگی و نیاز افراد به دنبال کردن علایق شخصی خود تأکید زیادی می‌کند. همچنین باید اشاره شود که عشق و روابط را به عنوان تجربیات پیچیده و گاهی دردناک نشان می‌دهد که نیازمند صداقت، بخشش و احترام متقابل است.

شایان ذکر است که در هسته زنان کوچک داستان امید نهفته است. خواهران همواره مصمم هستند تا با وجود چالش هایی که به آن مواجه می‌شوند بهترین استفاده را از شرایط سخت ببرند. آن‌ها با مشکلات مالی، غیب پدر به خاطر رفتن به جنگ داخلی و سایر سختی‌های شخصی روبو هستند. با این حال آن‌ها انعطاف پذیرند و از یکدیگر انرژی دریافت می‌کنند و سختی‌ها و مصیبت های بزرگ شدن را تحمل می‌کنند و پشت سر می‌گذرانند.

یکی از موضوعات کلیدی کتاب زنان کوچک، شجاعت است. لازم به ذکر است که خواهران از ترس و شک در امان نیستند اما همواره حاضر هستند تا در مسیر رسیدن به رویاها و اهدافی که در سر دارند ریسک کنند و برای همدیگر فداکاری نشان دهند.

باید اشاره شود که روحیه شجاعت در جو بسیار زیاد است و او با توجه به محدودیت‌های فراوانی که برای زنان وجود دارد اما همچنان برای علاقه اش یعنی نویسندگی تلاش می‌کند. این اقدام‌ها شجاعانه نه تنها الهام بخش خواهران، بلکه برای خوانندگان نیز الهام بخش است. چرا که سرگذشت جو یادآور پتانسیل بی حد و حصری از روح انسان است.

نگاه روانشناسی به کتاب زنان کوچک

باید اشاره شود که زنان کوچک قدرت خواهری را به بهترین شکل ممکن نشان می‌دهد. هر یک از خواهران مارچ دارای شخصیت و دیدگاه‌های متفاوتی هستند. آن‌ها کنار هم جمع می‌شوند تا یک واحد خانوادگی نزدیک و حمایت کننده را تشکیل دهند. آن‌ها برای نصیحت، آرامش، و همراهی به هم تکیه می‌کنند و با وفاداری شدیدی به یکدیگر پیوند می‌خورند که تا حد زیادی پایدار است.

عشق و حمایت آن‌ها نسبت به هم باعث می‌شود تا گرمی و صمیمیت زیادی ایجاد شود که در طول داستان نیز کاملاً قابل مشاهده است. شایان ذکر است که خواهران مارچ با مشکلاتی همچون مبارزات مالی، بیمای، دلشکستگی و چالش های بزرگ در جامعه دست و پنجه نرم می کنند. جامعه‌ای که خواهران در آن زندگی می‌کنند برای کمک‌ها و مشارکت زنان هیچ ارزشی قائل نیست.

با این حال در طول داستان پیوند خواهران همچنان قوی باقی می‌ماند. آن‌ها در کنار یکدیگر باقی می‌مانند و همواره همدیگر را تشویق می‌کنند تا استقامت شان را حفظ کنند. خواهران با حمایت از هم قدرت روابط خواهری و اهمیت وجود یک سیستم حمایتی قوی را نشان می‌دهند.

علاوه بر حمایت عاطفی، خواهران عملاً به یکدیگر وابسته و متکی هستند. آن‌ها در کارهای خانه به هم کمک می‌کنند و برای تامین مخارج خانه کار می‌کنند. از همه مهم تر آن‌ها به یکدیگر کمک می‌کنند تا رشد کنند. به عنوان مثال جو مگ را تشویق می‌کند تا به خودش اطمینان بیشتری داشته باشد. ایمی به بث کمک می‌کند تا بتواند بر خجالت و کمرویی اش غلبه کند و همه با هم به جو کمک می‌کنند تا عصبانیت خود را کنترل کند.

به طور کلی کتاب زنان کوچک یک اثر جاودان و زنده است که امید، شجاعت و خواهری را تجلیل می‌کند. تصویر الکات از خواهران مارچ و اینکه چگونه با کمک هم مصائب را پشت سر می‌گذارند و مستقل می‌شوند همچنان برای مخاطبان امروزی مفید و با‌ ارزش است.

دسته‌بندی‌ها