دانلود پاورپوینت آماده اختلالات مصرف مواد

پاورپوینت آماده اختلالات مصرف مواد

در این پست از وب سایت فروشگاهی برنا اندیشان یکی از پاورپوینت های آماده تحت عنوان اختلالات مصرف مواد را در اختیار شما دوست داران علم روان شناسی قرار می دهیم.

این پاورپوینت بر اساس کتاب راهنمای تشخیصی اختلالات روانی DSM5 تهیه و تدوین شده است و شامل تمامی انواع اختلالات ناشی از مصرف مواد می باشد.

اختلالات مرتبط با مواد، برحسب 10 دسته از مواد، تقسیم می شوند؛ الکل، کافئین، کانابیس، مواد استنشاقی؛ مواد افیونی؛ رخوت زاها، خواب آورهد، یا ضد اضطراب ها؛ مواد محرک؛ توتون؛ و سایر مواد ( یا مواد نامعلوم ). هر دسته ، گستره ای از اثرات رفتاری را پدید می آورند، و از جمله احساس سرخوشی که سبب مصرف بیشتر آنها می شود. مواد توهم زا، در این میان استثنا هستند، زیرا انگیزه ی اصلی برای مصرف آنها، سرخوشی نبوده بلکه کنجکاوی است.

اختلالات ناشی از مواد معمولاً موقتی هستند. یک تفاوت مهم در مقایسه با DSM-IV ، آن است که فصل حاضر اکنون شامل اختلال قمار بازی است که قبلاً تحت عنوان قمار بازی و در فصل اختلالات کنترل تکانه نامعین گنجانده شده بود. این اختلال، جابجا شده است، زیرا شواهدی وجود دارند که نشان می دهند قمار بازی، همان نظام پاداش مغز را فعال می کند، و اثرات آن ، مشابه با اثرات حاصل از مواد مورد سوء مصرف هستند.

در حقیقت، واژه وابستگی در این فصل از DSM-5 مورد استفاده قرار نگرفته است تا از همپوشانی با کاربرد این واژه به منظور توصیف محرومیت و تحمل فارماکولوژیک پیشگیری شود. به علاوه، هر دسته از مواد به جای داشتن مجموعه ملاک های عام سوء مصرف مواد و وابستگی به مواد، دارای مجموعه ملاک هایی مخصوص به خود برای نوعی اختلال مصرف هستند.

برای دریافت جزوه ایمیل خود را وارد نمایید

دسته‌بندی‌ها