اراده از منظر شوپنهاور و بازتاب آن در رفتار انسان ها

امتیاز 4.50 ( 2 رای )
اراده از منظر شوپنهاور و بازتاب آن در رفتار انسان ها

در این قسمت از پایگاه دانش برنا اندیشان تصمیم داریم تا در رابطه با یکی از موضوعات مهم و ویژه فلسفی با عنوان اراده از منظر شوپنهاور و بازتاب آن در رفتار انسان ها با شما علاقه مندان به مطالب فلسفی و نظریات شوپنهاور گفتگو کنیم.

اراده از منظر شوپنهاور و بازتاب آن در رفتار انسان ها

در مقاله اراده از منظر شوپنهاور و بازتاب آن در رفتار انسان ها با نگاهی نوین و جدید وجود و کاربرد اراده در رفتار و زندگی انسان ها مورد بررسی قرار می گیرد.

شوپنهاور کیست؟

آرتور شوپنهاور، فیلسوف قرن نوزدهم و یکی از بزرگان علم فلسفه، مفهوم اراده را به صورت عمیق و دقیق مورد تجزیه و تحلیل قرار داده است به طوری که با قبول بخشی از نظریات فلاسفه ی پیشین خود از جمله کانت و هگل، نظریه ی خود را  به صورت کاملاً متفاوت و حتی در نقطه ی مقابل آن ها بیان نموده است.

پژوهشگر در مقاله پیش رو با تکیه بر نظریه ی شوپنهاور در مورد مفهوم اراده و خواست، کاربرد آن را در زندگی روزمره و همچنین رفتار افراد مورد بررسی قرار می دهد.

لازم است اشاره شود که دیدگاه محقق در بخشی از نظریات مربوط به اراده، اندکی با شوپنهاور متفاوت است و از این رو این مقاله را به نگارش در آورده است.

به عبارت دیگر مفاهیمی همچون اراده و خواست و رنج در نظریات شوپنهاور به صورت کاملاً کاربردی در زندگی روزمره ی انسان ها وجود دارد به گونه ای که می توان گفت اراده به عنوان نیروی حیاتی انسان ها قدرتی است که انسان ها را به سمت اهدافشان هدایت می کند.

و در تحلیل نهایی با بررسی نظریات شوپنهاور محقق مفهوم میل و اراده و خواست را به گونه ای دیگر در رفتار انسان ها مورد بررسی قرار داده است.

بیوگرافی شوپنهاور

آرتور شوپنهاور در 22 فوریه 1788 میلادی در شهر دانتسیگ که امروزه در کشور لهستان قرار دارد به دنیا آمد و در 21 سپتامبر سال 1860 در شهر فرانکفورت از دنیا رفت.

پدر شوپنهاور تاجر و از ثروت مندان بود و علاقه داشت تا آرتور نیز به راه تجارت وارد شود ولی چون آرتور به این کار رغبتی نداشت وارد مسیر کسب علم و تحصیلات شد.

مادرش یکی از نویسندگان معروف آن زمان بود و با نویسندگان بزرگی همچون گوته آشنا بود.

شوپنهاور رابطه ی خوبی با مادرش نداشت، چرا که مادرش، همواره او و نظریاتش را در بین جمع مورد تمسخر و تحقیر قرار می داد و یک بار هم که آرتور به دیدار مادرش رفته بود مادرش او را از پلکان به پایین هل داد و آرتور این جمله را بیان نمود : آیندگان، مادر را از راه فرزند خواهند شناخت

آثار شوپنهاور

از آثار او می توان به : هنر همیشه بر حق بودن، جهان و تاملات فیلسوف ، در باب حکمت زندگی، جهان همچون اراده و تصور، دنیا اینجوری است، مرگ، ریشه چهارگان اصل دلیل کافی، در باب طبیعت انسان، متعلقات و ملحقات، دو مسئله بنیادین اخلاق اشاره کرد.

با کلیک بر روی لینک دانلود مقاله اراده از منظر شوپنهاور و بازتاب آن در رفتار انسان ها را دانلود نمایید

دانلود مقاله اراده از منظر شوپنهاور
1349 بازدید

 برچسبها